XXII FESTIWAL PIOSENKI ZUCHOWEJ, HARCERSKIEJ I EKOLOGICZNEJ MIRA 2017

W sobotę 21 stycznia w Morąskim Domu Kultury ( i nie tylko) rządzili harcerze. To był to ich dzień.

Odbyły się przesłuchania konkursowe uczestników festiwalu. Jury w składzie: Dorota Krupka, Małgorzata Mróz oraz harcmistrz Adam Pyjor po długich i burzliwych negocjacjach postanowiło przyznać  Grand Prix MIRA 2017 Kacprowi Kwiatkowskiemu z Hufca Ostróda.

dscn4247_wmW pozostałych kategoriach zwyciężyli: 7 Morąska Gromada Zuchowa „Sprytne Smerfy”  (zuchy),  4 GDS Feniks z Hufca Bartoszyce (ekologiczne), 51 TDH „Czarne Stopy” im. Pawła Edwarda Strzeleckiego Hufiec Ostróda (harcerskie).

Nominację otrzymali: Joanna Paczkowska, duet Oliwia Wawrejko i Justyna Biella, duet Magdalena Bagińska i Dominik Rimaszauskas.

Po południu w Kościele Trójcy Przenajświętszej w Morągu harcerze z hufca Morąg odebrali i poświęcili nowy sztandar. Mszę świętą koncelebrowali: ks. proboszcz Waldemar Maliszewski oraz ks. harcmistrz Józef Bach. Udział brały również poczty sztandarowe z Hufca Bartoszyce oraz z Hufca Kętrzyn i zaproszeni goście i uczestnicy festiwalu.

dscn4290_wmNastępnie w MDK-u podczas Uroczystej Gali z Okazji 70-Lecia Hufca Morąg poza życzeniami i prezentami dla hufca komendantka podharcmistrz Joannna Chodupska otrzymała Srebrne Odznaczenie za Zasługi dla Chorągwi Warmińsko – Mazurskiej. Całość została uświetniona koncertem laureatów MIRA 2017. Osoby pracujące społecznie i wspomagające działania harcerzy w Morągu otrzymały podziękowania. Szczególne podziękowania otrzymali rodzice Joanny Chodupskiej oraz Agnieszki Szymkowiak za wsparcie i pomoc w działalności hufca od swoich córek. Oczywiście nie mogło obyć się bez tortu urodzinowego dla Hufca Morąg. Tort zrobiono na wzór harcerskiego munduru. Wyglądał wspaniale i smakował wyśmienicie.

Na zakończenie Festiwalu Piosenki Zuchowej, Harcerskiej i Ekologicznej MIRA 2017 dał przysłowiowego czadu zaproszony zespół WSZYSCY BYLIŚMY HARCERZAMI ( WBH ),który wprowadził zgromadzonych rytmy rocka i punk rocka wykonując piosenki harcerskie i turystyczne w tej tonacji. To już temat na osobny artykuł.

Jak nam powiedziała rzeczniczka Hufca Morąg zastępca komendanta Jagoda Chudaś: Rok 2016 był rokiem, w którym na ziemiach Warmii i Mazur była rocznica 70-lecia harcerstwa. Okoliczne hufce również obchodziły swoje rocznice i nasz hufiec też. Początki harcerstwa w naszym mieście były huczne w porównaniu do tego co jest obecnie. Hufiec liczył kilka tysięcy osób, jednostki działały prężnie, jeździły na obozy. Hufiec posiadał własną bazę w Jezierce, gdzie odbywały się różne formy wypoczynku letniego organizowane dla harcerzy i w późniejszych latach również dla dzieci. Była to też forma zarobkowa w poprzednich latach dla hufca. W chwili obecnej w hufcu jest około 150 osób. Nie ma zbiórki, nie ma spotkania harcerskiego bez śpiewania. jest ono nieodłącznym, radosnym momentem, który daje nam pogodę ducha, możemy się integrować, śpiewać o ideałach harcerskich piosenki turystyczne, żeglarskie. Czekaliśmy już kilka lat na nowy sztandar. Sztandar, który posiadaliśmy miał nieaktualnego orła i nieaktualny herb miasta. Było to dla nas ważne abyśmy wypadali godnie na tle innych hufców gdy wyjeżdżamy na uroczystości państwowe i harcerskie.

Przemysław Kubiak

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.