614. ROCZNICA BITWY POD GRUNWALDEM – OSTRÓDZCY POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ O STOSOWANIU SIĘ DO POLECEŃ ORGANIZATORA, FUNKCJONARIUSZY ORAZ PODSTAWOWYCH ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA! WAŻNE INFORMACJE!

W najbliższą sobotę tj. 13 lipca 2024 roku na polach Grunwaldu odbędzie się jak co roku inscenizacja historycznej bitwy. Zarówno kilka dni przed, w czasie jej trwania jak i po inscenizacji to również czas intensywnej pracy policjantów. Funkcjonariusze przypominają o stosowaniu się do poleceń zarówno organizatora jak i samych funkcjonariuszy oraz podstawowych zasadach bezpieczeństwa! Ważne informacje!

Zabezpieczając tak ważną w regionie imprezę, zmienia się również sposób pełnienia służby przez policjantów z powiatu ostródzkiego. Do patroli umundurowanych dołączają również służby kryminalne. Oprócz miejscowych policjantów do zabezpieczenia tej imprezy, dołączają siły z Oddziału Prewencji Policji oraz policjanci z sąsiednich powiatów. Na tę okoliczność wzorem lat ubiegłych, zarząd dróg powiatowych wprowadza zmiany w organizacji ruchu drogowego. W miejscach blokowania się pojazdów, funkcjonariusze będą kierować ruchem a w razie wystąpienia zagrożenia – udzielać pomocy.

Poniżej znajdują się zalecenia skierowane zarówno do kierowców jak i pieszych!

 

Zmiany w organizacji ruchu

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać od dnia 13 lipca 2024 roku od godziny 6:00 do dnia 14 lipca 2024 roku do godz. 6.00.

Ntrasie Grunwald – Łodwigowo – Stębark – Grunwald, będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Będą informowały o tym tablice ustawione w tych miejscowościach. Przy tej trasie zlokalizowanych będzie większość parkingów – głównie w okolicy Pól Grunwaldu, ale także w miejscowości Stębark.

Parkowanie samochodów

Auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Organizatorzy zapewniają kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i około 100 miejsc parkingowych dla autokarów. Przestrzeganie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ułatwi poruszanie się innym uczestnikom inscenizacji, w tym również pieszym a przede wszystkim służbom ratowniczym!

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na znak „B-36” zakaz zatrzymywania się i znak „T-24”. Znak „T-24” występujący razem ze znakiem „B-36” informuje on o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku zakaz zatrzymywania.

Znaki te będą rozstawione w okolicy Pół Grunwaldzkich w odstępach i będą obowiązywały od soboty 13 lipca 2024r. od godziny 6.00 do niedzieli 14 lipca do godz. 6.00.

Ruch pieszych
Pieszym uczestnikom ruchu przypominamy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Należy korzystać ze specjalnie przygotowanych i wydzielonych traktów. Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów ale również na Pola Grunwaldzkie. Będą również wyznaczone od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald.

Trakty będą usytuowane poza pasem drogi i oznakowane tabliczką: „TRAKT TYLKO DLA PIESZYCH”.

Wokół Pól Grunwaldzkich dodatkowo będą ustawione znaki pionowe B-41 – „zakaz ruchu pieszych”.

Apelujemy o szczególny nadzór na dziećmi

Podczas tak dużej imprezy pojawia się również ryzyko zagubienia się dziecka. W tłumie wystarczy tylko chwila, by zginęło nam ono z oczu. Taka sytuacja jest szczególnie stresująca dla rodziców, ale przede wszystkim dla zagubionego dziecka. Bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą być opaski, które zakłada się dziecku przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe, takie jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres. W przypadku braku takiej opaski prosimy o wyposażenie dzieci w karteczki z podstawowymi informacjami tj.: imieniem dziecka oraz numerem telefonu opiekunów. Najprostszym rozwiązaniem może być wypisanie dziecku na ręku jego imienia i numeru telefonu do opiekunów.

 

 

Pilnujmy swoich rzeczy

Organizator przewiduje, że podczas tegorocznej inscenizacji może uczestniczyć ponad 60 tys. ludzi. Przy tak dużej liczbie uczestników trzeba być bardzo rozważnym i ostrożnym. Głównym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego, prosimy odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, pieniądze, klucze do mieszkania czy samochodu, aby ich nie zgubić oraz aby nie stały się one przedmiotami kradzieży. Nie nośmy plecaków, toreb na plecach. Nie jesteśmy wtedy w stanie kontrolować ich zawartości. Warto plecak nosić przed sobą albo wyposażyć się w specjalnie przygotowaną do tego torbę turystyczną.

Uwaga! W dzień inscenizacji prognozowane są upały!

Na najbliższą sobotę, synoptycy prognozują wysoką temperaturę i pełne słońce. Istnieje również ryzyko burz oraz opadów deszczu. W związku z powyższym, policjanci apelują o odpowiednie przygotowanie się do uczestnictwa w uroczystości!

Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Nie zapominajmy o tym, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Należy też zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Nie bądźmy obojętni! Podczas upałów należy zwrócić uwagę czy w otoczeniu ktoś nie potrzebuje pomocy. Dziecko czy zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie, bądź starsza osoba, która zasłabła na skutek wysokiej temperatury powietrza. W takiej sytuacji należy poinformować odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 

Policjanci apelują do stosowania się do powyższych wprowadzonych zmian w organizacji ruchu drogowego oraz porad, dzięki którym będziemy mile wspominać ten dzień!

Życzymy Państwu bezpiecznego spędzenia czasu na Polach Grunwaldu!

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.