BRUDNICA MNISZKA ATAKUJE W LOKALNYCH LASACH

Uwadze leśników nie umknie nic co zagraża bezpieczeństwu lasów. Dlatego też prowadzą obserwacje brudnicy mniszki – jednego z najgroźniejszych owadów występujących w lasach. Brudnica jest naturalnym elementem ekosystemu, pokarmem dla wielu gatunków ptaków. Jednak występując masowo, stanowi zagrożenie dla trwałości lasów.

Wędrując przez tereny lasów wiosną, baczny obserwator mógł zauważyć na pojedynczych ponumerowanych drzewach, na wys. 2 m nad ziemią, założone przez leśników opaski lepowe. Służą one określeniu skali zagrożenia ze strony brudnicy, terminu wylęgu i zakończenia wędrówki gąsienic w korony drzew. Wspinające się po pniach sosen kilkumilimetrowe, czarne gąsienice podążają w górę, by tam żerować na igłach. Osłabione w ten sposób  drzewa usychają lub stają się łatwym celem dla innych owadów oraz grzybów.

Następnym etapem „śledzenia” prowadzonym w celu uściślenia stopnia zagrożenia było dwukrotnie liczenie gąsienic brudnicy w koronach drzew.  Kilka drzew ścięto na specjalne rozłożone na ściółce białe płachty, następnie dokładnie przeliczono znalezione okazy.

Prowadzone obserwacje wskazują, że zagrożenie na szczęŚcie ma tendencję spadkową.

W lipcu gąsienice przejdą metamorfozę i staną się dorosłymi owadami. Co ciekawe dorosłe osobniki nie pobierają pokarmu, skupiają się wyłącznie na rozmnażaniu. Jedna samica może składać około 200 jaj.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.