Znane już szerszemu gronu ostródzkie stowarzyszenie „Ekipa z Bagien” wyszło z nowymi pomysłami na zagospodarowanie lokalnych – bez niespodzianki – terenów podmokłych. Grupa przygotowała projekt uchwały, który miałby chronić rozlewisko Drwęcy oraz podmokłe tereny w okolicach ulicy Pionierskiej, nadając im status tzw. „użytków ekologicznych”.
Aby wprowadzić tak istotne zmiany na tych rozległych terenach, konieczne jest podjęcie uchwały przez Radę Miejską. Dlatego „Ekipa z Bagien” rozpoczęła pierwszą w Ostródzie Obywatelską Inicjatywę Uchwałodawczą. Obecnie zbierane są podpisy – potrzeba ich 300.
Stowarzyszenie tłumaczy czym są użytki ekologiczne i dlaczego warto je utworzyć w Ostródzie. Najprościej ujmując użytki ekologiczne chronią cenne tereny przed degradacją i zabudową. Mogą też przynosić korzyści finansowe i wizerunkowe poprzez rozwój turystyki:
- Zapobieganie podtopieniom i suszy: Mokradła wchłaniają nadmiar wody podczas deszczy, zmniejszając ryzyko zalewania piwnic, a w czasie suszy powoli uwalniają wodę do rzek i jezior. Magazynują dwutlenek węgla i stabilizują lokalny klimat.
- Ochrona przyrody: To ostoja dla chronionych gatunków, takich jak żurawie, czaple czy łosie, a także kluczowy korytarz ekologiczny dla dzikich zwierząt.
- Historyczne znaczenie: Ostródzka Dolina Drwęcy to miejsce osadnictwa sprzed 10 000 lat.
- Dostęp do funduszy – Możliwość pozyskania środków na działania ekologiczne, np. ścieżki edukacyjne.
- Rozwój turystyki – Przyciąganie turystów wspiera lokalną gospodarkę.
Dodatkowo „Bagienko na Pionierskiej” chroni ujęcia wód podziemnych, wpływając na jakość wody w kranach. Utworzenie użytków ekologicznych zabezpieczy te tereny, zapewni wsparcie finansowe z funduszy krajowych i unijnych oraz ochroni lokalne dziedzictwo przyrodnicze i historyczne dla przyszłych pokoleń.
– pisze w swoim komunikacie Ekipa z Bagien.
Nasz komentarz: Ze swojej strony powiemy, że to może się udać, ponieważ mieliśmy okazję widzieć dobrze zagospodarowane tereny bagienne na Podlasiu. Region ten – jak wiecie – na ilość rozlewisk nie narzeka. Można powiedzieć, że Biebrzański Park Narodowy składa się wyłącznie z terenów bagnistych. Postarano się tam wycisnąć jak najwięcej z tych wyjątkowych bogactw i w dużym stopniu udało się to tamtejszym samorządom. Pozyskano dziesiątki milionów złotych na „turystykę bagienną”, dzięki czemu można swobodnie przebywać na terenach podmokłych, chłonąć piękne widoki i obserwować zwierzynę, a to wszystko za sprawą sieci pomostów i kładek – pobudowano przynajmniej dziesiątki kilometrów drewnianych ”ścieżek” w różnych miejscach. To działa – na Podlasiu z pewnością nie brakuje turystów, fotografów i badaczy.
Reasumując, jeśli chcecie wesprzeć tę inicjatywę, poniżej możecie przeczytać jak to zrobić i kto za nią stoi.
21 listopada powołano Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej, który pracuje nad wprowadzeniem użytków ekologicznych w Ostródzie. W skład komitetu wchodzą: Agnieszka Karłowicz, Ewa Warsińska, Sylwia Brosze, Marta Wiloch, Wiesław Skrobot, Ewa Wojciechowska-Soloch, Anna Purland, Marta Jankiewicz, Stanisława Krzyżanowska-Cybul, Jan Żebrowski, Benjamin Krawczyk i Wojciech Kozicz.
Jak wesprzeć inicjatywę?
- Osobiście: Członkowie komitetu będą dostępni 7 grudnia w Galerii Mazurskiej.
- Za pośrednictwem lokalnych przedsiębiorców: U wybranych firm znajdą się karty poparcia, zabezpieczone urny oraz projekt uchwały. Lista punktów zostanie wkrótce opublikowana.
- Samodzielnie: Kartę poparcia można pobrać i wydrukować z tego linku: https://drive.google.com/file/d/1ar4KOKBQFwVL_Ujo-ABBlVbce9U3TsJB/view
Wypełniony dokument należy złożyć podwójnie i wrzucić do skrzynki Biura Rachunkowego OPTIMA, ul. 21-go Stycznia 3B/3
Bardzo dobry pomysł👍
Tony gruzu i innych śmieci nie mają pojęcia co tam jest zakopane , tyle to ma wspólnego z ochroną środowiska co loty w kosmos.
😂