UCZNIOWIE Z REGIONU NIE BĘDĄ MUSIELI ODRABIAĆ PRAC DOMOWYCH W ŚWIĘTA I DNI WOLNE?

Warmińsko-mazurski wicekurator oświaty zwrócił się do nauczycieli z apelem, by nadmiernie nie obciążali uczniów pracami domowymi. – W wielu przypadkach przynosi to skutek w postaci fizycznego i psychicznego przeciążenia dzieci i młodzieży.

Wskazane w komunikacie zostało, że często czas przeznaczony na realizację pracy domowej w wymiarze tygodniowym jest znacznie większy, niż optymalna efektywna jego wartość szacowana dla ucznia.

W wielu przypadkach prace domowe przynoszą to skutek w postaci fizycznego i psychicznego przeciążenia dzieci i młodzieży. Ogranicza także czas, który uczniowie powinni poświęcić na odpoczynek, rozwijanie własnych zainteresowań czy spotkania z rodziną. Jak dodał wicekurator, celem zadawania uczniom prac domowych jest wspomaganie pracy dydaktycznej nauczyciela i ten cel powinien być realizowany pod warunkiem, że uczeń opanował treści nauczania na zajęciach w szkole i jest w stanie samodzielnie wykonać zadania domowe.

Wicekurator zaznaczył, że spełnienie tego warunku nakłada na nauczyciela obowiązek zadawania takich prac domowych, do których uczeń został przygotowany.

Zwrócił także uwagę, że obciążanie ucznia pracami domowymi wiąże się z kwestią ciężkich tornistrów. Uczniowie nie mogą bowiem zostawić części przyborów i podręczników w szkole.

Portal Samorządowy

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.