UDANE REWOLUCJE W OSTRÓDZIE

Magda Gessler gościła w ostródzkiej restauracji Fang Yoan.

Dziś mieliśmy okazję oglądać emisję odcinka Kuchennych Rewolucji z Ostródą w tle. Jak każde rewolucje tak i te, kompletnie odmieniły dany, lokalny punkt gastronomiczny. Pani Magda Gessler nie zastała w restauracji Fang Yoan najwyższej jakości potraw. Sajgonki były surowe, natomiast wołowina nie świeża i zdominowana wyczuwalnym  glutaminianem sodu.  Magda Gessler podsumowała restaurację takimi słowami ”nad pięknym polskim jeziorem spotkała mnie najgorsza chińska” kuchnia.

Następnie zaczęły dokonywać się rewolucje. Restauracji zmieniono nazwę na Gong Ji (Kogut) i też w tym klimacie utrzymano wystrój. Karta dań również uległa modyfikacji. Początkowo Magda Gessler chciała wprowadzić kuchnie indyjską, jednak sympatyczna właścicielka Fang powiedziała ”Jestem Chinką i kuchnia będzie chińska

Magda Gessler powróciła po 4 tygodniach i odczucia były pozytywne. Jedynie kucharz Bilei nie najlepiej się spisuje, ale uogólniając , właścicielka Fang jest zadowolona ”udaje mi się wypracować około 2 tys. obrotu dziennie”.

A jakie są Państwa odczucia? Tutaj można obejrzeć cały odcinek.

 

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.