UWAGA! SILNE PORYWY WIATRU NA PÓŁNOCY POLSKI

W dzień 23.12 Polska będzie w zasięgu głębokiego niżu z ośrodkiem nad Zatoką Botnicką. Z północnego zachodu na południowy wschód kraju przemieszczał się będzie ciepły front atmosferyczny.

Późnym popołudniem, do północnych krańców Polski, dotrze aktywny front chłodny. Z północnego zachodu będzie napływać ciepłe powietrze polarne morskie. Na obszarze całego kraju prognozowany jest zachodni wiatr umiarkowany i dość silny, który osiągał będzie w porywach do 90 km/h na wybrzeżu i w górach, a na pozostałym obszarze od 55 km/h do 65 km/h.

W nocy 23/24.12 ośrodek niżowy przesunie się znad Finlandii nad Rosję. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieści się chłodny front atmosferyczny, a za nim nad ranem, do krańców zachodnich, dotrze front ciepły. W dalszym ciągu pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim. W całym kraju nadal utrzymywał się będzie zachodni i północno-zachodni umiarkowany i dość silny, a na wybrzeżu także silny wiatr, w porywach od 80 km/h do 90 km/h na północy, a na pozostałym obszarze Polski do 70 km/h, tylko w górach do 110 km/h.

W nocy zachmurzenie będzie duże, miejscami wystąpią opady deszczu, na południowym wschodzie i wschodzie gdzieniegdzie deszczu ze śniegiem.

W Wigilię Polska będzie w zasięgu niżu znad Morza Północnego. Na południowym zachodzie oddziaływać będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Z zachodu napływać będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego. Wiatr zachodni pozostanie umiarkowany i okresami dość silny na północy i w centrum kraju, w porywach do 80 km/h na wybrzeżu i w górach, na pozostałym obszarze do 65 km/h. Prognozowane jest przejściowe osłabnięcie wiatru. W dzień nadal przeważać będzie zachmurzenie duże z okresowymi opadami deszczu lub mżawki.

W pierwszy i drugi dzień świąt pozostaniemy nadal pod wpływem niżu z układem frontów atmosferycznych. Ośrodek niżu przemieści się znad Wysp Brytyjskich nad Norwegię. Napływać będzie powietrze polarne morskie: początkowo ciepłe, a później chłodniejsze. W poniedziałek umiarkowany, miejscami dość silny, południowo-zachodni i zachodni wiatr na wybrzeżu osiągnie w porywach do 70 km/h, na pozostałym obszarze do 55 km/h. Zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południu kraju. Okresowo głównie w północnej połowie kraju wystąpią opady deszczu. Temperatura minimalna w nocy z niedzielę na poniedziałek wyniesie od 3°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat do 5°C, 8°C na pozostałym obszarze, w nocy z poniedziałku na wtorek chłodniej przeważnie będzie od 1°C do 5°C. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze wyniesie od 6°C do 10°C, chłodniej będzie tylko we wtorek na północnym wschodzie kraju, tam od 2°C do 5°C.

 

Pogoda dla Mazur – Łowca burz Wiatromen

https://www.facebook.com/informacjaostrzezeniaMazuryWarmia/?fref=pb&hc_location=profile_browser

https://www.pogodadlamazur.blogspot.com/

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.