WSPOMINAMY PAPIEŻA POLAKA

12 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37, dla wielu ludzi w Polsce i na świecie skończyła się pewna epoka. Do domu Ojca odszedł papież Polak – Jan Paweł II. Dziś przypominamy kilka migawek z jego życia.

POLAK PAPIEŻEM

Wielu zaskoczył jego wybór na tron Piotrowy. Pierwszym od kilkuset lat papieżem nie Włochem został Polak, który wypowiedział na samym początku znamienne słowa: „Nie lękajcie się!”.
2210-jp2_5Jego pontyfikat, jeden z najdłuższych w historii kościoła, miał wielki wpływ na zmiany geopolityczne na świecie w latach 80-tych i 90-tych XX-wieku. Według wielu był on jednym z głównych czynników, które pozwoliły obalić komunizm w Europie Wschodniej. Któż nie zna jego słów wypowiedzianych na placu Zwycięstwa w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski 2 czerwca 1979 roku. „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”

 

PAPIEŻ PIELGRZYM

Jedną z cech charakterystycznych dla pontyfikatu papieża Polaka były pielgrzymki. W pierwszą podróż zagraniczną wybrał się on zaledwie trzy miesiące po wyborze. Odwiedził wtedy kraje Ameryki Łacińskiej: Dominikanę, Meksyk i Wyspy Bahama. Do ojczyzny pielgrzymował osiem razy. W sumie Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne pielgrzymki i odwiedził 129 krajów. Podczas ostatniej wizyty zawitał on do francuskiego Lourdes, gdzie przebywał w dniach 15–16 sierpnia 2004 r. Z racji jego częstych wyjazdów był nazywany papieżem pielgrzymem.

JAN PAWEŁ II INICJATOREM DIALOGU EKUMENICZNEGO

Jan Paweł II wielką wagę przywiązywał do ekumenizmu i dialogu z innymi religiami. Uczestniczył w modlitwie ludzi kilkudziesięciu wyznań w Asyżu. Próbował zbliżyć katolicyzm do innych wyznań chrześcijańskich – szczególnie prawosławia i luteranizmu. Inicjował dialogi z judaizmem i islamem.
Podczas swego pontyfikatu napisał 14 encyklik, będących stanowiskiem kościoła i często dotykających zwykłych, ludzkich spraw. Do najbardziej znanych należą: Redemptor hominis, Laborem exercens, Redemptoris Mater, Evangelium vitae czy Fides et ratio.

PAPIEŻ Z POCZUCIEM HUMORU

Inną cechą charakterystyczną dla Jana Pawła II było poczucie humoru. Mimo tego, że piastował on najwyższą Święty Jan Paweł IIgodność w Kościele katolickim, do końca pozostał człowiekiem i potrafił zrozumieć ludzkie słabości. Słynna jest jego historia, którą opowiedział w 1999 roku w Wadowicach podczas jednej z pielgrzymek do Polski, jak to z kolegami po maturze wybrali się na kremówki. I właśnie tak jako człowieka, a nie tylko osoby piastującej urząd papieski zapamiętało go wielu. Dzieląc się wspomnieniami o życiu jakie wiódł przed pontyfikatem polski papież stał się autorytetem w wielu sprawach.
Jan Paweł II jako przewodnik młodych ludzi. Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. 20 grudnia 1985 roku zainicjował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Co roku przygotowywał orędzie skierowane do młodych, które stawało się tematem tego międzynarodowego spotkania organizowanego w różnych miejscach świata.

ZAMACH Z 13 MAJA 1981

13 maja 1981 roku, o godzinie 17:19, podczas  audiencji na placu św. Piotra w Rzymie cały świat wstrzymał oddech. 954571595Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Alego Agcę.  Ranny papież osunął się w ramiona stojącego za nim sekretarza, Stanisława Dziwisza i natychmiast został przewieziony do polikliniki Gemelli, Tam poddano papieża sześciogodzinnej operacji. Papież wierzył, że swoje ocalenie zawdzięczał opatrzności.  Jan Paweł II spędził na rehabilitacji w szpitalu 22 dni, a i potem odczuwał skutki zamachu i cierpiał na dolegliwości przez niego spowodowane.

CO ŁĄCZYŁO KAROLA WOJTYŁĘ Z OSTRÓDĄ?

Warto wspomnieć, że Karol Wojtyła, dużo wcześniej zanim został papieżem, jeszcze jako biskup krakowski, przebywał w Ostródzie i okolicach. 28 lipca 1959 roku rozpoczął się spływ kajakowy, w którym wziął udział wraz z Duszpasterstwem Akademickim „Środowisko”. Na początek zwiedzano Zamek Krzyżacki w Malborku. W dniach 4-8 sierpnia pływano po Kanale Elbląskim i Pojezierzu Iławskim. Jak wynika z kroniki spływu, pierwszy etap trasy wiódł zBiskup Karol Wojtyła na biwaku w czasie wyprawy kajakowej w sierpniu 1959 roku. Foto ze zbiorów państwa Riegerów. jeziora Ruda Woda przez Miłomłyn na jezioro Drwęckie. Dzień później wyruszono z Ostródy na Szeląg. 6 sierpnia odbyła się wycieczka do Zwierzewa, zaś 7 sierpnia udano się ponownie do naszego miasta, by zapoznać się z jego zabytkami. Następnie zatrzymano się przy kanale koło wsi Zielona. Ostatniego dnia pobytu na ziemi ostródzkiej trasa wiodła z Zielonej przez Miłomłyn na jezioro Kraga. W trasie wszyscy odmawiali Anioł Pański. Oprócz modlitwy i refleksji na tematy religijne odpoczywano, pływano i grano w lubianą przez Jana Pawła II piłkę nożną. Wieczorem zaś spędzano czas przy ognisku, graniu na gitarze i śpiewaniu piosenek.
Kolejny spływ miał miejsce 14 lat później, w 1973 roku i rozpoczął się 13 lipca w Ostródzie. Karol Wojtyła, który był już wówczas kardynałem dołączył do jego uczestników dopiero 22 lipca nad Jeziorakiem i niestety nie zawitał tym razem do naszego miasta.

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II

Pontyfikat Jana Pawła II trwał 26 lat i ponad 5 miesięcy od 16 października 1978 roku do dnia śmierci czyli 2 kwietnia Pomnik Jana Pawła II przy Kościele Maryjnym w Ostródzie2005 roku. Wkrótce po jego zgonie Stolica Apostolska rozpoczęła przygotowania do jego kanonizacji. Pierwszym etapem był proces beatyfikacyjny, który zakończył się 1 maja 2011 roku kiedy to papież Benedykt XVI beatyfikował Jana Pawła II podczas uroczystej mszy świętej na placu św. Piotra w Rzymie. Kanonizacji dokonał obecny papież Franciszek, a stało się to 27 kwietnia 2014 roku. Święty Jan Paweł II, polski papież został ogłoszony patronem rodzin.

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.