ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU W POBLIŻU CMENTARZY W OSTRÓDZIE I GMINIE MORĄG

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych. To szczególny czas, kiedy odwiedzamy groby wszystkich bliskich, którzy odeszli. Wielu z nas pokona setki kilometrów, by zapalić świeczkę na grobie tych, którzy są na zawsze w naszych sercach i w ten sposób uczcić ich pamięć.

Od najbliższego piątku (28 października) do środy (2 listopada) na  terenie powiatu ostródzkiego policjanci ruchu drogowego wspomagani przez innych funkcjonariuszy będą dbali o bezpieczeństwo użytkowników dróg. W tym czasie w newralgicznych miejscach zostaną wprowadzone również zmiany w organizacji ruchu drogowego.

Oprócz stałego nadzoru nad zachowaniami wszystkich uczestników ruchu, policjanci będą na bieżąco eliminowali utrudnienia w poruszaniu się po drogach. Tam, gdzie będzie taka potrzeba, pokierują ręcznie ruchem, rozładują tworzące się zatory. Funkcjonariusze będą również sprawdzać trzeźwość kierujących, zwracać uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa, sposób przewożenia dzieci oraz przede wszystkim stosowanie się do obowiązujących przepisów.

Ostróda

Od 31 października od godziny 9:00 do 2 listopada do godziny 9:00, zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu w rejonie cmentarza przy ulicy Chrobrego i w rejonie cmentarza przy ulicach Olsztyńskiej i Spokojnej.

100-54058W celu utrzymania ciągłości ruchu i przejezdności ulicy Chrobrego zostaną ustawione dodatkowe znaki „zakaz zatrzymywania” z tabliczką informującą o odholowaniu pozostawionego pojazdu. Za wprowadzenie zmiany organizacji ruchu w rejonie cmentarza przy ul. Chrobrego odpowiedzialny jest Urząd Miejski w Ostródzie.

Wokół cmentarza przy ulicy Spokojnej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy wokół cmentarza z kierunku ruchu od ulicy Olsztyńskiej. Na całej długości objazdu cmentarza wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się z tabliczką informującą o odholowaniu pozostawionego pojazdu. Takie zakazy wprowadzone będą również na ulicy Olsztyńskiej oraz na części ulicy Osiedlowej.

Ponadto w ciągu ulicy Olsztyńskiej ( odcinek ulicy Gizewiusza –Przemysłowa) zostanie wprowadzony znak zatrzymywania się.

Należy pamiętać, że jest w przebudowie droga krajowa E-7 i ulica Olsztyńska od strony miasta dla pojazdów będzie nadal nieprzejezdna. Będzie przejście tylko dla ruchu pieszych.

Gmina Morąg

Wzorem lat ubiegłych w Antoniewie gm. Morąg i w miejscowości Dury gm. Morąg w dniu 1 listopada od godzin rannych zostaną ustawione znaki „zakaz zatrzymywania” z tabliczką informującą o odholowaniu pozostawionego 100-54061pojazdu, ponadto w Durach w kierunku Żabiego Rogu będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Zostanie tam również wyznaczony bezpłatny plac parkingowy, na który będą kierowane samochody jadące od strony Morąga.

Policjanci apelują o korzystanie w tych dniach z środków komunikacji miejskiej lub parkowanie wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Proponują parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu. Nie szukajcie Państwo parkingów jak najbliżej cmentarzy, gdyż takich nie będzie!

Ważne!

Policjanci ruchu drogowego będą regulować ruchem w miejscach, gdzie będzie to potrzebne. Pamiętajmy, że należy słuchać policjantów, wykonywać ich polecenia oraz stosować się do wydawanych przez nich sygnałów. Bezpieczeństwo na drogach naszego regionu to nasze wspólne zadanie.

 A poza drogami?

Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo wszystkich, którzy muszą dojechać na groby swoich bliskich, ale musimy zadbać również o to, by chwila zadumy, melancholii i rozpamiętywania nie zaburzyły naszej czujności i ostrożności. Pochyleni nad grobami często zapominamy o wielu zagrożeniach, a pamiętajmy o tym, że nie każdy wybiera się na cmentarz z myślą o odwiedzinach najbliższych. Dobrą okazją dla złodzieja jest także czas, kiedy to porządkujemy miejsca spoczynku naszych bliskich. Przestępcy wykorzystają każdy moment nieuwagi i bez skrupułów skradną postawione na ławkach, czy na pomnikach wartościowe przedmioty. Pamiętajmy również o tym, że szczególnym zainteresowaniem złodziei w okresie przygotowań cieszą się kwiaty i znicze. Przestępcy potrafią zabrać przedmioty pozostawione na grobach, a następnie sprzedać je jeszcze przed świętami. Dlatego radzimy, aby ozdabiać groby bliskich możliwie jak najpóźniej. Dlatego bacznie zwracajmy uwagę na  to, co dzieje się wokół nas – jeśli widzimy jakieś podejrzanie zachowujące się osoby, zadzwońmy na  numer 112, zwróćmy się do policjanta czy strażnika miejskiego, których także nie zabraknie w okolicach cmentarzy.

By ten szczególny dzień w roku był dniem bezpiecznym, stosujmy się do kilku podstawowych zasad:

  • Nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy. Nie zostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki i pamiętajmy, by były zamknięte i zabezpieczone, najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.
  • Nie pozostawiajmy w samochodach żadnych wartościowych rzeczy na widoku.
  • Pamiętając, że każde zatłoczone miejsce jest okazją dla złodzieja, uważajmy w tłumie. Nie nośmy portfeli w tylnych kieszeniach spodni.
  • Złodzieje będą starali się też wykorzystać naszą nieuwagę w środkach komunikacji miejskiej. Ich wygląd może wzbudzać zaufanie, ale nie dajmy się na to nabrać. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie. Wykorzystują tłok i prowokują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej.
  • Pamiętajmy również o zabezpieczeniu mienia, pozostawionego w domu. Podczas naszej nieobecności zamknijmy gaz i wyłączmy odbiorniki elektryczne. Pozamykajmy dokładnie drzwi i okna. Przy planowanej dłuższej nieobecności zostawmy sąsiadowi numer telefonu, by w razie potrzeby mógł skontaktować się z nami. W przypadku posiadania alarmu pamiętajmy, by go uaktywnić.
  • Dbajmy o swoje bezpieczeństwo również w czasie dojścia do cmentarza i powrotu do domu, szczególnie po zmroku. Pamiętajmy o tym, że osoby starsze są bardziej narażone niż inni na ataki przestępców. Przypominajmy, by w czasie wędrówki na cmentarz i w drodze powrotnej, omijały ciemne uliczki, parki, nieoświetlone przejścia i bramy. Czasami dłuższa i bardziej wyczerpująca droga pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu.
  • Jeśli w okresie Wszystkich Świętych wybieramy się na cmentarz z dziećmi, szczególnie zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Przed wizytą na grobach ustalmy z maluchami podstawowe zasady zachowania w sytuacjach, kiedy na przykład się zgubią. Przede wszystkim ustalmy sobie łatwe do rozpoznania miejsce, w którym w razie potrzeby spotkamy się z dzieckiem. Może to być wysoki krzyż, kapliczka, bądź brama wyjściowa.  Dzieci przygotowane na tą ewentualność nie wpadną w panikę, tylko spokojnie pójdą w umówione miejsce. Będą przekonane, że spotkają tam swoich rodziców. Uczulmy nasze pociechy na kontakty z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Absolutnie zakażmy wsiadania do samochodu z obcymi. Musimy uświadomić dzieciom, że w sytuacji zagrożenia mogą zwrócić się o pomoc do umundurowanych  funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy w tym czasie na pewno pełnić będą służbę w okolicach cmentarzy.

KPP Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.