KTÓRE MARKETY TO POLSKI KAPITAŁ?

Dla wielu z nas kwestia gdzie robimy zakupy nabrała znaczenia. W Polsce rośnie trend wybierania przez konsumentów rodzimych placówek. A jako, że duże zakupy znaczna ilość osób robi w marketach, to przybliżamy Państwu nieco faktów odnośnie tego, które z nich są w rękach polskich.

Pośród największych sieci handlowych próżno szukać tych należących do Polaka. W teorii ”polską” siecią jest Lewiatan, ale ten – choć skupia polskich przedsiębiorców – za właściciela ma jednak należącą do Portugalczyków giełdową spółkę Eurocash.

Obecnie największym detalistą z polskim kapitałem jest więc Nasz Sklep, należący do grupy Specjał. Choć placówek ma o tysiąc więcej niż Biedronka, to jego sprzedaż jest aż ośmiokrotnie mniejsza. W ubiegłym roku było to 5,2 mld zł w porównaniu do blisko 40 mld zł Biedronki, 12,5 mld zł Lidla czy 11,2 mld zł Tesco. Nasz Sklep to raczej małe placówki działające na wsiach, na dodatek funkcjonujące w formule franczyzy. W sektorze supermarketów polscy gracze są jeszcze mniejsi. Polomarket ma przychody rzędu 2,4 mld zł, Piotr i Paweł 2,1 mld zł, a Stokrotka ok. 1,9 mld zł.

Poniżej podajemy informacje o najpopularniejszych sieciach handlu działających w Polsce.

11qqq2e

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.