GMACH URZĘDU MIASTA – DAWNA SIEDZIBA STAROSTWA

Po upadku w 1525 roku (w wyniku sekularyzacji Prus) państwa zakonnego, następcą komtura na ostródzkim zamku został starosta, czyli podlegający władzy świeckiej, mianowany przez króla urzędnik. Jego zadaniem było zarządzanie majątkiem wchodzących w skład starostwa terenów, nadzór nad szkolnictwem, Kościołem, sądownictwem pierwszej instancji i policją. Mieszkał na zamku i odpowiadał za jego stan, a w szczególności zdolność do obrony w przypadku zagrożenia.

Dopiero po wygranej przez Prusy wojnie z Francją (1870-71), za część pieniędzy z nałożonej na pokonanych kontrybucji, w 1878 roku wzniesiono przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza nowy gmach starostwa. Jego projektantem był absolwent berlińskiej Akademii Architektury, mieszkający wówczas w Królewcu, Carl Schwatlo.

Budynek, wybudowany w stylu łączącym elementy architektury romańskiej i klasycystycznej, został rozbudowany w 1901 roku na polecenie starosty Gustava Adametza w kierunku północnym (na prawo od głównego wejścia), co niemal podwoiło jego kubaturę. W dobudowanej części powstała imponująca klatka schodowa z dużym witrażem, na którym przedstawiono herby Ostródy i miast byłego powiatu: Olsztynka, Dąbrówna i Miłomłyna. W latach trzydziestych dwudziestego wieku gmach jeszcze bardziej powiększono, rozbudowując go od strony wschodniej, przez co uzyskał kształt nieforemnej litery T.

Prostokątny tympanon „starego” budynku starostwa zdobił duży napis „Kreishaus”, natomiast trójkątny, w dobudowanej części, płaskorzeźba przedstawiająca żniwiarzy. W sali posiedzeń urzędu wisiały portrety cesarzy niemieckich, dwa pomieszczenia na parterze zajmowała Powiatowa Kasa Oszczędności. W 1926 roku landrat John Menger kazał wybudować obok budynku starostwa okazałą willę (obecnie bank BGŻ), która od tej pory była służbowym mieszkaniem ostródzkich starostów.

Podczas reformy administracyjnej Polski w 1975 roku zlikwidowano powiaty. Do dawnej siedziby starostwa wprowadziły się władze miejskie i tak pozostało do dzisiaj. Reaktywowane 31 grudnia 1998 roku ostródzkie starostwo powiatowe musiało poszukać sobie innej siedziby.

Artykuł pochodzi z serwisu Nasza Ostróda

Dodaj komentarz

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.